ارده کنجد

ارده کنجد

در کتب طب سنتی با نام رهشی آمده است و آن عبارت است از کنجد پوست گرفته بریان که نرم ساییده شده باشد و به صورت مایع در آید و روغن آن را نگرفته باشند . از نظر طبیعت طبق نظر حکمای طب سنتی گرم وتر است . و از نظر خواص معتقدند که برای تقویت نیروی جنسی و تقویت بدن مفید است . اگر به طور غلیظ خورده شود دیر هضم و ثقیل است و اشتها را از بین می برد (مناسب برای رژیم لاغری) و برای رفع این عوارض آن را باید با عسل و سرکه مخلوط کرد و خورد .
✔️ ارده نرم کننده ی سفتی ها و ورم ها ی سفت داخلی است و دمل ها را نیز نرم می کند و مسکن درد آن است هم چنین ضماد و مالیدن ان نیز همین خواص را دارد .
✔️ ارده خود به تنهایی یک ماده غذایی کامل برای هر وعده غذایی بویژه صبحانه است.
✔️ ارده فاقد هر گونه افزودنی شیمیایی است و به‌عبارتی صددرصد طبیعی است. ماده اصلی و تنها ماده تشکیل دهنده آن کنجد است. در واقع مایعی است که از کنجد نرم پوست کنده بریان و کوبیده تهیه شده و روغن آن جدا نشده باشد. چاق کننده و تقویت کننده نیروی جنسی بوده و دیر هضم می‌باشد. منضج دمل‌ها و زخم‌های چرکی و تسکین دهنده درد، گرمی و خشکی عضو می‌باشد. مزاج گرم و تر دارد و مصلح آن سرکه و عسل است. ارده در مقایسه با کره، چربی ‌های زیان باری ندارد.
✔️ ارده را به طرق مختلفی می‌توان مصرف نمود:
۱- می‌توان آن‌را بصورت خالص و بدون هیچگونه افزودنی با نان مصرف کرد.
۲- ارده را میتوان با مواد شیرینی از قبیل:عسل، شیره(شیره نبات،خرما، انگور،توت،انجیر) و یا مربا مخلوط کرد و با نان خورد.
میزان افزودنیها بسته به ذائقه افراد متفاوت است.
۳- مردم این سامان از ارده غذایی به نام اشکنه ارده که بسیار لذیذ و مقوی است تهیه می‌کنند. روش تهیه آن بدین صورت است که مقدار ۴تا۶ قاشق غذاخوری ارده، مقداری روغن (ترجیحاً حیوانی)، و مقدار لازم نمک و فلفل داخل ظرف آبگوشت خوری ریخته، به اندازه یک و نیم لیوان آب جوش به آن(کم کم و متناوب)اضافه کرده و هنگام اضافه کردن آب به آرامی با قاشق مخلوط کنید. مخلوط حاصل را با نان تلیت کرده، میل بفرمایید. اشکنه ارده غذای بسیار مناسبی برای وعدهٔ سحری و صبحانه می‌باشد.
۴- وعده غذایی ابتکاری ما با ارده، اضافه کردن ۳ قاشق غذاخوری ارده با یک کاسه ماست است که طعم هیجان انگیزی دارد و توصیه میکنیم که شما هم امتحان کنید.
✔️ شرایط نگهداری
ارده نیز مانند حلواارده باید در محلی خنک و دور از نور مستقیم خورشید نگهداری شود. بنابراین رعایت این دو شرط می‌تواند تاریخ مصرف آنرا تا یکسال افزایش دهد.
اگر مدتی از ظرف محتوی ارده استفاده نشود رسوب کرده و روغن آن جدا شده و یا اصطلاحا دو فاز می‌شود که این موضوع هیچ ربطی به نامرغوبی و یا فاسد شدن آن ندارد بلکه به دلیل عدم استفاده ازهرگونه موادشیمیایی افزودنی جهت یکنواخت نگداشتن محصول می‌باشد و توصیه می‌شود قبل از مصرف بدقت مخلوط گردد.
برای دوفاز نشدن ارده میبایست مرتب(هفته ای دو مرتبه) ظرف ارده رو با قاشق خشک بهم بزنید.
✔️ طرز تهیه ارده
ابتدا کنجد را درون آب میریزند تا تمیز شده و هم بتوان براحتی پو ستش را جدا کرد. برای جدا کردن پوست کنجد آنرا درون دستگاه پوستکن ریخته وبعد درون حوضچه آب نمک میریزند تا پوستهای جدا شده ته نشین شوند و کنجد پوست کنده روی آب بماند سپس برای بار دوم آنرا درون حوضچه آب نمک دیگری ریخته تا کاملا تمیز وضد عفونی شود بعد درون حوضچه آب شیرین ریخته و چند بار شتشو میدهند,کنجد را برای بو دادن درون کوره میریزند تا بعد از مدتی بو داده شود و در مرحله بعدی کنجد بو داده را آسیاب کرده و به ارده تبدیل میشود.
ارده ی ممتاز ارده ای است که تلخ و یا زیاد گس نباشد و رنگ روشن داشته باشد و رقیق باشد(رقیق بودن ارده نشانه ی خوب آسیاب شدن کنجد و همچنین درصد بالای روغن موجود در کنجد آن نسبت به بقیه کنجدها میباشد).