حلوا ارده یعنی بمب انرژی

حلوا ارده یعنی بمب انرژی

حلوا ارده از ارده ی کنجد تهیه شده وسرشار از اسید های چرب غیر اشباعی نظیر امگا ۳، امگا ۶ و امگا ۹ است، می ‌تواند اسیدهای چرب ضروری بدن را تامین کند، البته به شرطی که به خوبی فرآوری شده باشد و در حرارت مناسب تهیه شده و شرایط نگهداری آن ها نیز مناسب باشد.
این چربی‌ ها علاوه بر تامین کالری برای سلامت پوست و مو و فرآیند رشد و نمو نیز مفید است.
اسیدهای چرب ، ویتامین ‌ها و املاح موجود در کنجد برای بدن مفید هستند.
برای بچه‌ ها حلوا ارده می ‌تواند غذای جایگزین در وعده صبحانه و برای بچه ‌هایی که کم وزن هستند می ‌تواند میان ‌وعده خوبی باشد.
استفاده از مواد غذایی که در ترکیب آنها دانه کنجد بکار رفته باشد به زمان های بسیار قبل برمی گردد.
 
✔️تاریخچه حلواسازی
 
در ایران به زمان صفویه و دوران سلطنت شاه عباس برمی گردد. در زمان سلطنت شاه عباس که مصادف با وزارت مرحوم شیخ بهایی بود، در فصل زمستان جنگی به وقوع پیوست.
شاه به وزیر مشاور خود دستور داد غذایی برای لشگریان فراهم کند که دارای سه خصوصیت عمده باشد(حمل آن آسان بوده، دارای مواد غذایی کافی برای بدن باشد و مصرف آن با مقداری نان که معمولاً سربازان با خود همراه دارند انرژی لازمه را تأمین کند).
شیخ بهایی با جابرعصار متخصص کنجد و شاه شیرین کار، متخصص شیره مویز موضوع را در میان می گذارد و آنها او را راهنمایی می کنند. بدین ترتیب مرحوم شیخ بهایی حلوا ارده را که ۵۰ درصد آن از دانه کنجد آسیاب شده(ارده ی کنجد) و۵۰ درصد دیگر شیره (کشمش، انگور، خرما) بود تهیه و با وسایل سنتی آن زمان تولید و ارائه کرد. ماده غذایی به دست آمده مورد استفاده سپاهیان آن زمان قرار گرفت و مطلوب واقع شد.
البته بدیهی است کیفیت و نحوه ساخت آن با حلواارده امروزی تا حدودی متفاوت بوده و به مرور زمان موادی مانند سفیده تخم مرغ و آب چوبک و همچنین هل به آن اضافه شد.
 
در حال حاضر در دیگر کشورهای جهان ازقبیل: یونان، ترکیه، یوگسلاوی، لبنان، عربستان، و کشورهای شوروی سابق نیز حلواارده تولید می‌شود که البته از نظر کیفیت و نحوه تولید و مواد دهنده آن با حلواارده ایرانی تفاوت دارد.
حلواارده‌ای که در استان یزد بویژه در شهرستان اردکان (نوع پر روغن ) و زرقان (نوع کم روغن) تولید می‌شود بدلیل اینکه فاقد هر گونه افزودنی شیمیایی است و هنوز به روش سنتی وتا حدودی دستی تولید می‌شود طعم و مزه آن طبیعی بوده و نسبت به حلواارده‌ای که به روش صنعتی تولید می‌گردد از طرفداران بیشتری برخوردار است.
 
✔️طرز تهیه حلوا ارده
 
ابتدا شکر را درون پاتیل مسی با مقداری آب میجوشانند تا دمای آن به حد مورد نیاز برسد و تبدیل به شیره شود سپس بمقدار لازم سفیده تخم مرغ و عصاره چوبک که قبلا با همزن خوب مخلوط شده ترکیب میکنند و درون دستگاه چاشنی گردان میریزند تا همزمان با سرد شدن مخلوط توسط هواکشهای تعبیه شده خوب با هم ترکیب شوند ماحصل مایعی سفید رنگ بنام چاشنی است که همراه با ارده درون مکینه میریزند تا کاملا با هم مخلوط شوند ماده تهیه شده حلواارده معروف است که برای خوشبو و طعم دار کردن آن بمقدار لازم هل اضافه میکنند و روی آنرا با خلال پسته تزیین میکنند.
 
✔️خصوصیات حلواارده مرغوب
 
۱- حلوا باید نرم باشد، بطوری که وقتی در دهان گذاشته میشود آب شده و احتیاج به جویدن نداشته باشد.
۲- فاقد الیاف نخ مانند نازک باشد.
۳- طعم تندی نداشته باشد و ته گلو را نسوزاند.
۴- رنگ حلواارده باید کرم باشد که آنهم مربوط به نوع کنجد است.
۵- حلواارده باید در موقع برش، شکل خود را حفظ کرده و خرد نشود.
۶- حلواارده نباید سخت یا کش دار باشد.به عبارت دیگر باید رسیده باشد که به دندان نچسبد.
۷- باید تمامی استانداردهای بهداشتی را داشته باشد.
 
✔️شرایط نگهداری
 
حلواارده باید در محیطی خشک و دور از نور مستقیم خورشید نگهداری شود.
 
روغنی که پس از مدتی از حلوا ارده جدا میشود(که نشانه مرغوبیت کالاست)را هنگام مصرف با حلوا ارده مخلوط کنید.
 
برای جدا نشدن و یا دیرتر جدا شدن روغن حلوا ارده باید برای مصرف آن از چاقو استفاده کرد و حلوا را از کنار ظرف آن برش داد و بعد از برش نیز سطح حلوا را با پشت چاقو یا قاشق کاملا صاف کرد به طوری که هیچ منفذی برای بیرون آمدن روغن وجود نداشته باشد و همچنین ظرف آنرا داخل کیسه نایلونی گذاشته(برای دوری از رطوبت)و داخل یخچال نگهداری کرد.
رعایت این دو مورد از جدا شدن روغن و سفت شدن حلواارده جلوگیری میکند.
 
بهتر است پس از هر بار مصرف درب ظرف را محکم بسته و داخل کیسه نایلونی گذاشته و داخل یخچال نگهداری شود تا هم مدت نگهداری آن بیشتر شود و هم باطراوت تر باقی بماند.
 
مصرف کننده عزیز دقت کنید که هنگام خرید ، به هیچ وجه حلواارده و ارده ای که در معرض نور مستقیم آفتاب بوده خریداری نکنید زیرا که سریعا فاسد میشود.