معجزه روغن کنجد در سلامت قلب

معجزه روغن کنجد در سلامت قلب

دکتر دیوارجان سانکار (Dr. Divarjan Sankar) پزشک بیمارستان چیکوشی ژاپن  تحقیقی روی ۳۰۰ نفر در دهلی نو هندوستان با فشار خون بالا انجام داد. به یک سوم آن ها فقط داروی شیمیایی داده شد. به یک سوم آن ها روزانه حدود ۳۰ گرم ترکیبی از روغن های کنجد و سبوس برنج داده شد تا در پخت و پز روزانه آن را مصرف کنند. یک سوم باقیمانده هم دارو هم روغن ها را تواما مصرف کردند. پس از ۶۰ روز همه افراد فشارخون شان پایین آمده بود.ولی گروهی که هم دارو هم روغن را استفاده کرده بودند میزان فشار خون و کلسترول به طرز چشمگیری کاهش یافته بود.
مهم ترین نتیجه این تحقیق کاهش فشار ثانویه بود که برای پزشکان همیشه به عنوان زنگ خطر بیماری های قلبی محسوب می شود. با این تحقیق پزشکان به این نتیجه رسیدند مصرف ترکیبی روغن های کنجد و سبوس برنج ۲۵ درصد کلسترول بد را کاهش و حدود ۱۰ درصد کلسترول خوب را افزایش می دهد.
در افرادی که هم داروی شیمیایی هم روغن ها را در پخت و پز استفاده کرده بودند کاهش کلسترول بد ۲۷ درصد و افزایش کلسترول خوب نزدیک به ۱۱ درصد بود و گروهی که فقط دارو استفاده کرده بودند از دو گروه دیگر کاهش کمتری در کلسترول شان دیده شد.
در واقع روغن سبوس برنج و روغن کنجد و سایر فرآورده های حاوی روغن کنجد به دلیل داشتن اسیدهای چرب مفید و آنتی اکسیدان مانع از افزایش کلسترول و در نتیجه کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی می شود. پس پزشکان به این نتیجه رسیدند در رژیم غذایی باید از این دو روغن استفاده کرد.
نتایج اولیه با آینده ای روشن
هر چند نتیجه تحقیقات بسیار عالی بود ولی دکتر سانکار معتقد است باید بر روی تعداد بیشتری از بیماران این ترکیب روغنی را مطالعه کرد. چون میزان روغن در آزمایش ذکر شده برای هر بیمار با توجه به شرایط بیمار تجویز شده بود. ولی تیم تحقیق به این نتیجه رسید با بررسی دقیق میزان تاثیر این روغن ها آینده ای روشن وجود دارد تا بتوان بدون استفاده از داروهای شیمیایی و فقط استفاده از روغن های طبیعی بیماران مبتلا به کلسترول و فشارخون را درمان و خطرات ناشی از آن را درمان نمود.
نتیجه این تحقیق به بخش فشارخون موسسه قلب آمریکا (American Heart Associatiions) ارائه شد تا تحقیقات بیشتری در این باره صورت گیرد. هر چند گزارش تحقیقات در مجله های علمی چاپ شده ولی محققان علم پزشکی اعتقاد دارند به آزمایش های بیشjری نیاز است.
آن چه مسلم است شما می توانید هر روز از روغن هایی مثل روغن زیتون، روغن کنجد، روغن هسته انگور یا روغن سبوس برنج در پخت و پز استفاده کنید. ولی اگر برای کلسترول و فشارخون داروی شیمیایی مصرف می کنید حتما در مورد میزان مصرف آن با پزشک خود مشورت کنید